Az Őrségi Nemzeti Park részét képezi a Vendvidék, az Őrség és Rába Vidék, a Rába – Őrség – Goricko – Hármashatár Natúrpark. A védetté nyilvánított terület több mint fele erdő.
A világ legnagyobb termál övezeteként számon tartott Nyugat-Magyarország, Burgenland, Stájerország és Szlovénia terület középpontjában is ez a terület áll, ezzel kiváló gyógy klimatikus környezetet biztosítva az ide látogatóknak.
Az Ausztriában eredő Rába folyó is itt lép be Magyarország területére. A vízitúrázók Magyarország egyetlen vadvízi folyóján, a Rábán felejthetetlen élményekkel gazdagodhatnak. A folyón rafting gyakorlópálya és kajak-kenu szlalom pálya épült.
Kijelölt kerékpár útvonalak (kb. 150 km), bakancsos túra útvonalak (kijelölt kék, piros túraútvonal, kb. 30 km), különböző öko-turisztikai lehetőségek (horgászat, vadászat, lovaglás, természetjárás).
Több helyen kiépített pihenőhelyek, tanösvények, bemutatóhelyek várják az ide látogatókat.
Az Őrségi Nemzeti Parkhoz tartozik a Hársas-tó, mely a Hársas-patak felduzzasztásával, gyönyörű erdei környezetben keletkezett néhány évtizede.
Hivatalos neve Máriaújfalusi víztározó, amit az alatta fekvő faluról kapott.
Egy részén lehet strandolni, másutt a fürdés tiltott.
A tó csak gyalogosan járható körül.
Az Őrség 2007-ben Kiváló Európai Desztináció elismerést kapott.
2008-ban az Őrségi tájat megválasztották „Magyarország 7 csodája” egyikének.
A térségben több regionálisan és nemzetközileg is jegyzett fesztivál kerül megszervezésre, amelyek a történelemre és a helyi adottságokra építenek.
Legfontosabbak:
- Virágzás napjai
- Hétrétország fesztivál
- Őrségi Tökfesztivál
TANÖSVÉNYEK
Rezgőnyár Tanösvény
Az Őriszentpéteren, a Harmatfű Természetvédelmi Oktatóközpont mellett kialakított, 400 m hosszú tanösvény tájékoztatást ad az Őrség növény- és állatvilágáról, az erdők kialakulásáról, az erdőgazdálkodási módokról, az erdőszegélyek szerepéről, a fasorok élővilágáról, a helybeli őshonos háziállatokról, valamint a tókák élővilágáról. Bemutatja a szukcesszió szakaszait, az Őrségi Nemzeti Park jellemző cserje- és fafajait. A tanösvény 2013-ban felújításon esett át, s rögtön meg is kapta az Év Ökoturisztikai Létesítménye Díj 2013. III. helyezését.
Őriszentpéter, Szalafő és Kondorfa felől közúton egyaránt könnyen megközelíthető, tágas parkolóval.
Sárgaliliom tanösvény
A túra Velemérről Magyarszombatfára vezeti át az érdeklődőket, 6,2 km hosszan mutatva be a kevésbé ismert és látogatott Belső-Őrség természeti és kulturális értékeit. A tanösvény a veleméri buszfordulónál kezdődik, tehát busszal és személygépkocsival egyaránt könnyen megközelíthető. Az útvonal eleje (első hat állomása) és vége (Gödörházától) szilárd burkolatú úton vezet, középső szakasza pedig földút (a Rockenbauer Pál Dél-dunántúli Kéktúra jelzése mentén). A táblák 2013-ban lettek felújítva.
Rókagomba tanösvény
A 3 km hosszú túra Apátistvánfalva környékének élővilágával ismerteti meg a látogatókat. Bejárását 6 ponton rajzos-szöveges tájékoztató táblák segítik.
Szala menti tanösvény
A 3,8 km hosszú túra Szalafő központjából indul, és Őriszentpéteren, a nemzeti park keserűszeri vendégházánál ér véget. Csak gyalog járható a Szala (Zala) mentén, ahol a látogatók a folyóvizek és vízpartok élővilágával ismerkedhetnek meg.
Felsőszeri tanösvény
Az 1,7 km hosszú túra a szalafő-felsőszeri buszmegállótól Szalafő–Pityerszerre vezet; állomásai az Őrség népi építészetének sajátosságait mutatják be. A felsőszeri rész akár autóval is bejárható, a Pityerszerre átvezető szakasz csak gyalogosan.
Élet a kaszáló gyümölcsösben tanösvény
A tanösvény a pityerszeri Népi Műemlékegyüttes területén található, egy rövid séta keretében bejárható. Régi, őrségi gyümölcsfajtákat mutat be, valamint megismertet egy őrségi porta állatvilágával, a környék jellemző lepkéivel és gyógynövényeivel. Az ismeretszerzést interaktív elemek segítik. A tanösvény hossza 300 m.[3]
Dobogó-erdő tanösvény
Körmend-Horvátnádalja felől közelíthető meg. A Pinka és a Rába árterébe nyújt betekintést, megismerteti a környék élővilágát: a jellemző növényeket és állatokat, az özönnövények terjedésének problémáit. Árvizes időszakban járhatatlan. A tanösvény hossza 2 km.[4]
Bemutatóhelyek
Ság hegyi helytörténeti kiállítás
Az ötmillió éves Ság hegy oldalában álló egykori bányaépületben a helytörténeti kiállítás a Ság régészeti leleteit, változatos élővilágát, bányászati emlékeit állítja ki, és Eötvös Lorándról is megemlékezik. A kiállítás többféle játékos és interaktív elemet tartalmaz, hogy az ismeretnyújtáson túl szórakoztató pillanatokat is okozzon.
Chernel Madárvárta és Múzeum
Kint a kertben a Kőszegi-hegység földtani értékeit és állatvilágát bemutató kiállítás, bent emlékmúzeum Chernel István és Bechtold István ornitológusok munkásságáról. Magát a botanikus kertet az előbbi tudós hozta létre a 19. század végén Kőszeg város nyugati szélén.
Harmatfű Természetvédelmi Oktatóközpont
Nyári táborok, osztálykirándulások, erdei iskolák helyszíne a Harmatfű Természetvédelmi Oktatóközpont, de akár konferenciáknak, előadásoknak is helyet ad. Az Őrségi Nemzeti Park központjában információs anyagok is kaphatók Magyarország legfiatalabb nemzeti parkjáról.
Lápok Háza, Szőce
A kiállítás a fokozottan védett szőcei tőzegmohás láprétet mutatja be interaktív, játékos formában. Az épületben ajándékbolt és büfé várja az érdeklődőket, kültéren pedig egy fedett oktatóhelyiség, játszótér és sütögetési lehetőség van. A tőzegmohás láprét egy pallósoron járható be, melyhez szakvezetés is kérhető (a tanösvény hossza kb. 1 km).
Natura 2000 Látogatóközpont
Az Őrség élővilágával, különleges élőhelyeivel ismertet meg az itteni kiállítás. A látogatóközpont az Őrség Tourinform irodából érhető el, a Nemzeti Park Igazgatóság központi épületében.
Tájvédelmi körzetek
Kőszegi Tájvédelmi Körzet
A Kőszegi-hegységben tanulmányozható az alpesi és a pannon növény- és állatvilág számos faja. A tájvédelmi körzet klímája az Alpok közelségéből adódóan hűvös, párás. Az évi csapadékmennyiség messze meghaladja az országos átlagot. E tájon rengeteg a forrás, a legnevezetesebb a Hétvezér nevet viseli. A hegyvidéken sok a bükkös, az alacsonyabb területeken a szelídgesztenye. Az aljnövényzetben él a ritka borda-, vese- és struccpáfrány. Az országban egyedül itt él a hegyi lednek.
Sághegyi Tájvédelmi Körzet
Miközben a Kemenesalja laza törmelékanyagát a víz és a szél elhordta, elkoptatta, a Ság hegyet ettől megóvta a ráömlött kemény bazaltláva-sapka. Az 1910-es években elkezdődött bányászat folytán azonban a hegy természetes jellege eltűnt; alakja és magassága megváltozott: míg a bányászatot megelőző időszakban a Ság hegy 291 méter magas volt, a 20. század második felére az intenzív bányászat eredményeként 279 méter lett. A bányászat elpusztította a hegy eredeti növény- és állatvilágát is, de a flórája kezd visszatérni. 1974-ben újra találtak tavaszi héricset, fekete- és leánykökörcsint, piros kígyósziszt, hegyi árvalányhajat. Feltűnt néhány bagolyféle, holló, vörös vércse.
Természetvédelmi területek
Országos jelentőségű természetvédelmi területek
Jeli arborétum,
Kámoni arborétum Kámoni Arborétum Természetvédelmi Terület: az arborétum a benne található több mint 3000 féle fa- és cserjefajával Magyarország leggazdagabb tartalmú élőfa-gyűjteménye.
Sárvári arborétum (Sárvári Arborétum Természetvédelmi Terület): 1803-ban Habsburg Ferdinánd adott megbízást egy tájképi kert létrehozására a területen.
Szelestei arborétum,
Körmendi várkert (Körmendi Kastélypark Természetvédelmi Terület): a XVIII. századi Batthyányi-kastély parkját a Rába ártéri erdejére telepítették rá, meghagyva a tölgy-kőris-szil ligeterdő fáinak legszebb példányait.
Kőszegi Tőzegmohás Láp Természetvédelmi Terület: ezen a mindössze 0,2 hektáros lápfolton hét tőzegmohafaj él.
Nemesmedves Történelmi Emlékhely,
Jáki kardvirágos erdő
Helyileg védett területek
Jegyzetek
4/2002. (II. 27.) KöM rendelet az Őrségi Nemzeti Park létesítéséről. net.jogtar.hu. (magyarul) Wolters Kluwer Hungary Kft. (Hozzáférés: 2023. március 12.)
Marton Adrienn: Érintetlen vadont alakítanak ki Magyarország egyik legszebb nemzeti parkjában. femina.hu, 2019. november 12. (Hozzáférés: 2019. november 12.)
Élet a kaszálógyümölcsösben. orseginemzetipark.hu. (magyarul) Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság (Hozzáférés: 2022. november 6.) (html)
Dobogó-erdő tanösvény. orseginemzetipark.hu. (magyarul) Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság (Hozzáférés: 2022. november 6.) (html)
Források
Csiszár Károly: Az Őrség (Változó Világ 26., Budapest, 2000)
Havas Márta: Őrségi Tájvédelmi Körzet, kiadta a Fertő–Hanság Nemzeti Park Igazgatóság, Sopron, 1996, ISBN 963-04-9053-6 fűzött
Boda László – Orbán Róbert: Az Őrség és a Vendvidék : Kalauz turistáknak és természetbarátoknak, Szombathely, 1998, ISBN 963-85705-2-0 fűzött
Rakonczay Zoltán, Ambrus András: Szigetköztől az Őrségig: A Nyugat-Dunántúl természeti értékei, Budapest, 1996, ISBN 963-7362-12-6 fűzött
Bába Imre et al.: Őrségi Nemzeti Park 1:60 000 2. kiadás, 2009. Paulus 2008 Kft.
Őrség, Göcsej 1:60 000 turistatérkép. Cartographia
Őrségi Nemzeti Park turisztikai programajánló 2010
Az Őrségi Nemzeti Park tájékoztató táblái és kiadványai
A Rezgőnyár és a Sárgalilom tanösvény leírása képekkel és tanösvénytáblákkal
Az Élet a kaszálógyümölcsösben tanösvény leírása és táblái
A Dobogó-erdő tanösvény leírása és táblái
A Sághegyi Múzeum bemutatása
A Lápok Háza – képek és leírás a kiállításról
Natura 2000 Látogatóközpont – képek és leírás